MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

30 listopada w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami mieli zaszczyt gościć w murach naszej szkoły eksperta - Panią Annę Siałkowską z Biura Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom z Wydziału Polityki Społecznej Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. Pani Anna Siałkowska wprowadziła uczniów w arkana wiedzy dotyczącej praw dzieci. Po interesującej prelekcji wysłuchała pytań ze strony młodzieży i udzieliła wyczerpujących odpowiedzi. Okazało się, że uczniów nurtuje wiele spraw związanych z prawami dziecka, np. jak należy postąpić w obliczu zagrożenia ze strony dorosłych, kiedy rodzicom należy odebrać prawa rodzicielskie, jakie są losy dziecka pozostawionego przez rodziców w domu dziecka, w jakich sytuacjach dorośli mogą adoptować dziecko, o czym i w jakich okolicznościach może decydować dziecko po rozwodzie rodziców. Dzieci otrzymały też najważniejsze numery telefonów, z których należy skorzystać, będąc  w trudnej sytuacji. Jesteśmy zaszczyceni, że Pani Anna Siałkowska zechciała przyjąć nasze zaproszenie i podzieliła się z uczniami tak cenną i ważną wiedzą.

prawa 1 prawa 2

prawa 3

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA obchodzili również najmłodsi uczniowie naszej szkoły.

– Czy tylko dorośli mają swoje prawa? - zapytała pani.

– Niee! – wykrzyknęliśmy z pełnym przekonaniem.

Jak się okazało, mamy bardzo dużą wiedzę na temat swoich praw: prawa do nauki, zabawy, tajemnicy korespondencji, prywatności, spotkań z rówieśnikami, wypoczynku itd.

Swoją wiedzę poszerzyliśmy o nowe "trudne" słowa: Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Konwencja Praw Dziecka.

Dowiedzieliśmy się również, że na świecie prawa dzieci są łamane! Nie mogą się bawić i uczyć, bo muszą pracować! Może uda nam się zmienić świat na lepszy, gdy już dorośniemy...?

"Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,